CsatornaTervezés
Csatorna tervezés
Fontos kiemelni, hogy még a telken belüli csatornázás tervezése is tervezési kötelezettség alá esik, és ehhez regisztrált tervező bevonása szükséges. Rendelkezünk saját tervezővel, aki személyesen felkeresi Önt, felméri a nyomvonalat és felveszi az adatokat és meghatalmazással ellátva gondoskodik minden szükséges papírmunkáról Ön helyett.
Így Önnek nem kell saját időt fordítania erre a feladatra. Emellett vállaljuk a locsolási vízmérő engedélyeztetését is, így teljes körű segítséget nyújtunk az Ön csatornarendszerének tervezésében és engedélyeztetésében.
A telken belüli csatorna kiépítéséhez szükséges dokumentumok és lépések a következők:
(amennyiben az ingatlan rendelkezik meglévő bekötővezetékkel.)
1. Elvi hozzájárulás Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM): Először is szükséges az FCSM elvi hozzájárulásának beszerzése a tervezett csatornakiépítéshez. Ez a dokumentum megadja az alapvető jóváhagyást a tervezett munkára.
2. FCSM szolgáltatói hozzájárulás: A szolgáltatói hozzájárulás megszerzéséhez a tervezőnek be kell nyújtania a következő dokumentumokat az FCSM részére:
- Terv
- Műszaki leírás
- Tulajdoni lap
- Földhivatali helyszínrajz
3. Használatbavételi hozzájárulás: A használatbavételi hozzájáruláshoz szükséges nyilatkozni a rákötés dátumáról, valamint alá kell írni két darab szerződést az FCSM-mel.
Ezek a dokumentumok és lépések szükségesek ahhoz, hogy engedélyt kapjon és sikeresen bevezesse a csatornarendszert a telken belül. Fontos, hogy minden szükséges papírmunkát gondosan és pontosan elkészítsünk és benyújtsunk az FCSM-nek a problémamentes folyamat érdekében.
Saját tervezőnk által készített terv alapján, vagy a már meglévő terv alapján is dolgozunk.
A közterületről vezető csatorna bekötéshez és víz bekötéshez szükséges lépések és dokumentumok a következők:
(amennyiben az ingatlan NEM rendelkezik meglévő bekötővezetékkel.)
1. Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) elvi hozzájárulás: Első lépésként szükséges az FCSM elvi hozzájárulásának beszerzése, ami az alapvető jóváhagyást jelenti a tervezett munkára.
2. Szolgáltatói hozzájárulás FCSM : A szolgáltatói hozzájáruláshoz a tervezőnek be kell nyújtania a következő dokumentumokat az FCSM-nek:
- Külső-belső terv
- Hosszmetszet
- Műszaki leírás
- Tulajdoni lap
- Földhivatali helyszínrajz
3. Burkolatbontási engedély kérése az önkormányzattól: A burkolatbontási engedély kiadásához szükséges az önkormányzattól engedélyt kérni, még akkor is, ha nincs aszfalt vagy csak egy méter közterület érintett. Az engedély kiadásához szükséges az E-közmű egyeztetés és forgalomtechnikai terv készítése.
4. Műszaki átvétel FCSM : A kivitelezés során a műszaki ellenőrrel történik az FCSM műszaki átvétele, és feltétele ennek az átvételi díj megfizetése.
5. Használatbavételi hozzájárulás FCSM : A használatbavételi hozzájáruláshoz szükséges lejelenteni a bekötés dátumát az FCSM-nek.
Legyen a nevén a vízóra!
A szennyvízcsatornára való csatlakozás során kiemelten fontos, hogy a tervezett ingatlanhoz vízmérő is tartozzon, mivel ennek megléte az ingatlan használatbavételi engedélyének előfeltétele. A vízóra jelenléte alapján történik a szolgáltató által számlázott csatornadíj kiszámítása.
Bizonyos esetekben lehetséges párhuzamosan benyújtani a víz- és a csatorna-terveket, azonban a használatbavételi engedély kiadása csak érvényes vízszerződéssel lehetséges.
Különösen ügyelni kell arra, hogy a vízóra kinek a nevén szerepel. Gyakran előfordul, hogy az előző felhasználó nevén van az óra. Ilyen esetekben elengedhetetlen elindítani a vízátírás folyamatát. Ehhez szükség van az átírásról szóló igazolásra a vízművektől. Öröklés esetén is szükséges az óra átírása az új tulajdonos nevére.
Megvalósulási terv készítés:
A megvalósulási terv készítésre abban az esetben lehet szükség, ha a ház bekötése megtörtént, de a szolgáltató felé nem lett bejelentve. Sajnos sok esetben a szolgáltató magas összegű büntetést vet ki engedély nélküli bekötés esetén. És visszamenőleg 5 évig kérhetik a szennyvíz-elvezetési díjat. Ezért javasoljuk, hogy bekötés előtt terveztessen és engedélyeztessen. Természetesen vannak esetek, amikor úgy vette, örökölte az ingatlant a tulajdonos, hogy már be volt kötve a hálózatba; ebben az esetben az ingatlan birtokba vételét követő rövid időn belül érdemes megvalósulási tervet készíttetni, hogy elkerülje az esetleges büntetést.
Fontos megjegyezni, hogy az eljárások és az ügyintézés menete időről időre változhat, és eltérő lehet szolgáltatóként vagy az adott terület önkormányzatától függően. Ezek az információk segíthetnek a pontosabb és hatékonyabb ügyintézésben. Mielőtt konkrét lépéseket tennénk az engedélyek beszerzése érdekében, javasolt ellenőrizni az aktuális eljárásokat és követelményeket az érintett hatóságoknál vagy szolgáltatóknál. Így biztosíthatjuk, hogy minden szükséges lépést megtettünk az engedélyek megszerzése érdekében, és problémamentesen tudjuk végrehajtani a csatorna kiépítését.
Társtulajdonos hozzájárulása
Amennyiben az adott ingatlanon több tulajdonos szerepel a tulajdoni lapon, fontos, hogy mindegyikük aláírja a hozzájárulási nyomtatványt.
– Öröklés esetén halotti anyakönyvi kivonat szükséges az öröklés igazolásához.
– Társasháznál előfordulhat, hogy a közgyűlési határozatot is be kell mutatni a szükséges engedélyek vagy szerződések megszerzéséhez.
Ezen dokumentumok biztosítják az ingatlan tulajdoni viszonyainak tisztázását és az engedélyezési folyamatot.
Cég nevén van a vízóra?
Ha a vízóra a cég nevén szerepel, akkor szükséges a cég aláírási címpéldányának és a cégkivonat másolatának bemutatása. Ezek a dokumentumok bizonyítják a cég jogosultságát és azonosítják annak képviselőjét vagy jogosult személyét az adott tranzakciókra. A cég aláírási címpéldánya hitelesíti, hogy az adott személy jogosult a cég nevében eljárni, míg a cégkivonat bemutatja a cég hivatalos adatait és bejegyzését a cégnyilvántartásban. Ezek a dokumentumok elengedhetetlenek a cég nevében történő ügyletek és tranzakciók során.
Új ház építése esetén
Az alábbi dokumentumok szükségesek:
Az építési határozat másolata és a kitűzési helyszínrajz elengedhetetlenek az építkezés során. Ez a határozat tanúsítja az engedélyt az építkezésre, és fontos dokumentum a szabályozások betartásának bizonyításához.
A kitűzési helyszínrajz részletesen mutatja be az építkezés tervezett helyszínét, ami alapján a hatóságok, szakemberek pontosan tudják azonosítani az építési területet és ellenőrizni az engedélyeket.
Az alaprajz a vizes helyiségekről szintén fontos dokumentum, mivel bemutatja a vízvezeték-hálózat és a szennyvízcsatorna tervezett elhelyezkedését. Ez segíti a szolgáltatókat és a hatóságokat abban, hogy felmérjék a csatlakozási lehetőségeket és ellenőrizzék a megfelelőséget az építési előírásokkal és rendeletekkel. Ezek a dokumentumok nélkülözhetetlenek az építkezési engedélyek beszerzése és az építési folyamat zavartalan előrehaladása szempontjából.
Szolgalommal a szomszédos ingatlanon keresztül
A szolgáltató általában csak bizonyos esetekben ad hozzájárulást a szolgalmi jogos csatorna bekötés illetve víz bekötés kivitelezéséhez. Minden esetben előzetes tájékoztatást kell kérni a lehetőségekről, és általában az alábbi előfeltételeknek kell megfelelni:
-
Ellenőrizni kell, hogy az ingatlan előtt nem húzódik-e közcsatorna. Amennyiben már létezik közcsatorna az adott területen, lehet, hogy a szolgáltató nem engedélyezi új szolgalmi jogos csatorna kiépítését.
-
Ügyvéd által igazolt szolgalmi jog behegyezése a szomszédos ingatlan tulajdoni lapjára szükséges lehet. Ez biztosítja, hogy a csatorna áthaladhasson a szomszédos területen.
-
Minden érintett másik ingatlan tulajdonosának hozzájárulása szükséges lehet a szolgalmi jogos csatorna kiépítéséhez. Ez biztosítja, hogy minden érintett fél beleegyezzen az építési munkálatokba és a csatorna használatába.
Fontos, hogy ezeket az előfeltételeket alaposan megvizsgálják és teljesítsék az érintettek az engedélyezési folyamat során, hogy zavartalanul és szabályosan lehessen kivitelezni a szolgalmi jogos csatorna kiépítését.
Csak regisztrált tervezők készíthetnek szennyvízcsatorna és víz tervet
Saját szerződött tervezőink rendelkeznek az ehhez szükséges jogosultságokkal a csatorna bekötés és víz bekötésekkel kapcsolatban. Minden egyes szolgáltatónak saját specifikációi vannak, ezért mi minden esetben a helyi előírásoknak megfelelő tervet biztosítunk. Tervezői jogosultságaink a következők: VZ-TEL, VZ-A, G-.
Talajterhelési díj
Fontos megjegyezni, hogy a vízdíjat fizetőknek környezetterhelési díjat kell fizetniük az elhasznált vízmennyiség után, mely csatorna használati vagy talajterhelési díjként jelenik meg.
A talajterhelési díj fizetése kötelező, amíg az ingatlan nincs rákötve a közcsatornára. A fizetendő összeget a területérzékenységi szorzó határozza meg, amely az alapérték (1200 Ft / m³) és egy területenként változó szorzó szorzata.
A szorzók:
1200 Ft / m³ x 1 = 1200 Ft • 1200 Ft / m³ x 1,5 = 1800 Ft • 1200 Ft / m³ x 2 = 2400 Ft
Budapest és környékén általában 3x-es szorzóval számolnak, így egy átlagos család éves szinten kb. 100 m³ vizet fogyasztva 360 000 Ft talajterhelési díjat is fizethet.
Azonban ha nem szeretnének talajterhelési díjat fizetni, érdemes csatornáztatni az ingatlant.
Bár vannak olyan esetek, amikor mentesülhetünk a talajterhelési díj alól, például ha az utcán még nincs kiépítve közcsatorna, az ilyen mentesség igen ritka.